ترجمه و توضیح قرآن: دکتر محمد حسین نیکنام فایل های صوتی فارسی برنامه نفس صبح رادیو ایران

معرفی و تاریخچه:

برنامه نفس صبح (نام های قبلی = قران و ترجمه، نسیم رحمت ) از اوایل دهه 60 هر روز ساعت 6.05 از رادیو ایران پخش می شود. برنامه با تلاوت بخشی از قران آغاز می شود، سپس ترجمه و توضیح آیات به زبان فارسی با صدای دلنشین دکتر محمدحسین نیکنام به مدت حدود 9-8 دقیقه پخش می شود. از آنجائیکه روش و محتوی مطالب ایشان مورد علاقه اینجانب قرار گرفت، چون بعضی روزها همه برنامه و یا بخشی از آن را از دست می دادم، بفکر دانلود آنها افتادم و بالاخره از بهمن 1395 وقتی MP3 برنامه های رادیو در سایت قرار گرفت، هر روز آنها را دانلود کرده و ترجمه های فارسی آن را تک تک با نرم افزار ّMP3 Cutter Joiner جدا نموده و کل سوره ترجمه فارسی را با همان برنامه در یک کلیپ قرار دادم تا بتوانم بطور مکرر در زمان های دلخواه بخصوص در اتوموبیل گوش نمایم. برای سوره های طولانی، علاوه بر کل سوره، جهت سهولت در دانلود و گوش داده محتوی هر سه روز را به یک کلیپ تبدیل نمودم. حجم و زمان هر فایل مشخص شده است. موضوع انتشار را با استاد درمیان گذاشتم و موافقت فرمودند که برای استفاده عموم علاقه مندان کلیپ ها را در سایت قرار بدهم. برای کاهش حجم کلیپ ها از نرم افزار MP3Resizer استفاده کردم. کیفیت فایل خروجی را 40kbit 22khz انتخاب نمودم. علت دیگر جدا کردن این است که برنامه ها بصورت بلوک های نیم ساعته 6 تا 6.30 در سایت رادیو قرار می گیرد که ابتدا اعلام ساعت و تقویم، اخبار کوتاه، برنامه قران و در انتها تقویم تاریخ را شامل می شود.

روش های استفاده:

هر کسی بر حسب سلیقه شخصی می تواند با قران مانوس شود. ولی باید در نظر داشت که مهمترین معیار انس، فهم قران و تفکر در آن است و این وقتی تحقق پیدا می کند که با تانی و تمرکز باشد. تکرار در گوش کردن و مطالعه موجب می شود که در هر بار جنبه های جدیدی در ذهن شکل بگیرد. مطلوب ترین روش استفاده از این مجموعه باز کردن قران و نگاه به آیات و همزمان گوش دادن به ترجمه ( یا نگاه به متن ترجمه شده) می دانم.  علاوه بر آن هر کسی می تواند در صورت تمایل همزمان به آیات قران با انتخاب قاری دلخواه و تکرار دلخواه گوش کند. من با Tanzil و قاری منتخب من قرائت ترتیل با صدای Ash-Shuraim  و برای انتخاب های با سرعت بالا AS-Sudais می باشد. در Tanzil امکان 26 انتخاب وجود دارد.

فایل ها بصورت کامل

همچنین فایل ها بصورت روزانه حدود 9 دقیقه با کیفیت  32kbit 22khz نیز قابل دریافت است (مجموعه فایل های روزانه). 

معرفی سایت قران: فایل های صوتی ترجمه و توضیح برنامه نفس صبح رادیو ایران با صدای محمدحسین نیکنام

های ,برنامه ,قران ,ترجمه ,فایل ,ها ,قران و ,می شود ,رادیو ایران ,ترجمه و ,ها بصورت
مشخصات
آخرین جستجو ها